Czytanie obcojęzycznych, ale jednocześnie zrozumiałych treści jest kluczem do nauki języka

czytanie zrozumiałych treści

Czytanie obcojęzycznych, ale jednocześnie zrozumiałych treści jest kluczem do nauki języka

W tym artykule powiemy o dwóch ważnych warunkach skutecznej nauki języka:

  1. chłonięcie jak największej ilości treści w języku obcym,
  2. zapewnienie tego, żeby były to treści zrozumiałe.

1. Chłoń jak najwięcej materiału w języku obcym

Według eksperta z dziedziny językoznawstwa, Stephena Krashena, uczymy się języka tylko w jeden sposób: po przez comprehensible input (zrozumiałe treści), czyli chłonięcie jak największej ilości treści, jak to robi dziecko. Przez to, że mama tłumaczy dziecku na palcach czy językiem migowym znaczenie tego, co chce przekazać, jej treści stają się zrozumiałe dla malucha.

Przyswajanie jest ważniejsze niż uczenie się języka

Co więcej, jak mówi lingwista, przyswajanie (na przykładzie dziecka, otaczanie się treścią, często nieświadome) jest ważniejsze, niż uczenie się (tak jak w szkole – system nauczania, grafik lekcji, testy, gramatyka, zadania).

 

Otoczenie się jak największą ilością materiałów w języku obcym prowadzi do rzeczywistego opanowania języka

 

Krashen podkreśla to, że ten system comprehensible input (zrozumiałych treści) jest niezbędnym, ale również i wystarczającym, warunkiem do przyswojenia języka.

Podsumowując, warunkiem nauki języka jest przyswajanie jak największej ilości zrozumiałych treści – czytanie po angielsku, słuchanie. Wiadomo, i to jest zrozumiałe i oczywiste. Jednak to, że ten system nauki może być wykorzystany, jako nie tylko wsparcie, ale też jako jedyna i podstawowa forma nauki języka, wydaje się być zaskakującym i pozytywnym odkryciem. Z pewnością tak! Bo co może być przyjemniejsze niż po prostu czytanie książek, słuchanie, czy oglądanie filmów, radia. Jednak to nie wszystko – ponieważ musimy zapewnić to, żeby te treści były zrozumiałe.

2. Zadbaj o zrozumienie przyswajanych treści

Oczywiste jest, że rozumienie jest głównym powodem czytania czy słuchania – no przecież po to czytamy czy słuchamy, żeby coś zrozumieć, czegoś się dowiedzieć. Język bez zrozumienia jest, jak wiadomo, niczym. Bez zrozumienia zapewne szybko odłożymy książkę czy wyłączymy film.

Musimy zatem pamiętać o tym, żeby treści, którymi się otaczamy, były zrozumiałe. W ten sposób czytanie może być najprzyjemniejszą do opanowania umiejętnością – szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają naukę języka.

Jak to zrobić? W przypadku filmów mogą to być polskie napisy. A w przypadku książki? W książkach mogą to być tłumaczenia. Dlatego w książkach po angielsku, które znajdziesz w naszej księgarni, jest 100 % wplecionego tłumaczenia. Są także podane krótkie komentarze gramatyczne, semantyczne bądź fonetyczne. Nie będziesz musiał ciągle sięgać do słownika i nie zrezygnujesz przez to z czytania. Staramy się zapewnić maksymalne zrozumienie czytanej treści.

Czytaj po angielsku, czytaj dużo, i czytaj ze zrozumieniem

Podsumowując warto otoczyć się jak największą ilością zrozumiałej treści w języku obcym. Dlatego proponujemy czytać po angielsku, czytać dużo, i czytać ze zrozumieniem.

Zapraszamy do naszej księgarni, gdzie znajdziesz książki po angielsku z polskim tłumaczeniem.

A może masz ochotę na kryminały?

E-booki\nKryminały/Sensacje\nKsiążki tradycyjneE-booki

Klub samobójców. Angielski z Robertem Louisem Stevensonem

Robert Louis Stevenson
książka drukowana | e-book (epub+mobi) 34,90 54,46 
Promocja!

! PROMOCJA\nBajki, Legendy, Przygody\nE-booki\nKryminały/Sensacje\nKsiążki tradycyjne\nNa wesoło\nPowieści/Opowiadania! PROMOCJA

PAKIET 12 książek. MINUS 50% + DARMOWA DOSTAWA

Francis Scott Fitzgerald, Arthur Conan Doyle, James Baldwin, Oscar Wilde, George Bernard Shaw, Jean Webster, Rudyard Kipling, Robert Louis Stevenson.
książka drukowana | e-book (epub+mobi) 213,00 330,00 
Promocja!

! PROMOCJA\nBajki, Legendy, Przygody\nE-booki\nKryminały/Sensacje\nKsiążki tradycyjne\nNa wesoło\nPowieści/Opowiadania! PROMOCJA

PAKIET 3 książek. MINUS 25% + DARMOWA DOSTAWA

Francis Scott Fitzgerald, Ilya Frank
książka drukowana | e-book (epub+mobi) 69,90 99,90 
Promocja!

! PROMOCJA\nBajki, Legendy, Przygody\nE-booki\nKryminały/Sensacje\nKsiążki tradycyjne\nNa wesoło\nPowieści/Opowiadania! PROMOCJA

PAKIET 6 książek. MINUS 30% + DARMOWA DOSTAWA

Francis Scott Fitzgerald, Arthur Conan Doyle, Oscar Wilde,
książka drukowana | e-book (epub+mobi) 135,90 199,90 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

?

NIE MOŻESZ SIĘ ZDECYDOWAĆ?

Wśród tylu dobrych rzeczy ma się ochotę na wszystko!
Jeśli wahasz się, co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem – napisz do mnie! Jestem do dyspozycji.

TAK! POPROSZĘ O POMOC W WYBORZE!